- Koło PZW "ZŁOTY KARAŚ"

WITAMY na stronie Koła PZW "ZŁOTY KARAŚ" Przy MAHLE Behr w Ostrowie Wlkp. (Okręg KALISKI)
Idź do spisu treści

Menu główne:

ATLAS RYB 1
 
 

AMUR  BIAŁY

 
 
AMUR BIAŁY

Amur Biały (Ctenopharyngodon idella)
Rodzina -
Karpiowate (Cyprinidae)
Woda - strumień, rzeka, ujście, jezioro, staw
*   
Pochodzi ze wschodniej Azji
*  
Żywi się roślinami wodnymi
*  
Nie rozmnaża się u nas w warunkach naturalnych

 
 

Budowa zewnętrzna

Ciało silnie wyciągnięte, podobne do ciała klenia. Pysk tępy, zagłębiony pomiędzy otworami nosowymi. Otwór gębowy lekko dolny, pozbawiony wąsów. Partie brzuszne zaokrąglone. Łuski duże, 42-45 wzdłuż linii bocznej, poniżej linii bocznej 5 rzędów łusek, w odróżnieniu od klenia, który ma ich tylko 3-4. Płetwa grzbietowa z 10, a odbytowa z 11 promieniami. Pierwsze trzy promienie pojedyncze, nie dzielone. Zęby gardłowe, dwurzędowe, na brzegach skośnie ścięte, bocznie ścieśnione i piłkowato pofałdowane. Grzbiet ciemnozielony do czarnozielonego. Boki jaśniejsze, zielonkawe. Łuski ciemno obramowane (tworzą wzór siatki). Maksymalna długość 120 cm.


Występowanie

Spokojne, głębokie rzeki i jeziora Równiny Chińskiej (optymalna temperatura wody 22-26°C). Trudno jest dokładnie ustalić obszar pierwotnego występowania tego gatunku, gdyż już od X wieku byt on sztucznie hodowany w Chinach i wsiedlany do wielu wód. Do Polski ryba ta sprowadzona została po raz pierwszy w 1964 roku, do Republiki Federalnej Niemiec trafiła w roku 1965. Obecnie jest szeroko rozpowszechniona w całej Europie.


Tryb życia

Amur biały znosi wprawdzie niskie temperatury wody, jest jednak typowo ciepłolubnym gatunkiem. W Chinach, w rzece Jangcy, dojrzałość płciową uzyskuje już w 4 i 5 roku życia (w wodach chłodniejszych dopiero w 6-8 roku). Ikra składana jest w silnym prądzie wody ponad żwirowym podłożem, Okres inkubacji pelagicznie spływających z prądem rzeki jaj wynosi 32-40 godzin (przy temperaturze wody 27-29°C).


Odżywianie

Młode ryby odżywiają się początkowo drobnymi organizmami zwierzęcymi. Kiedy osiągną długość 6-10 cm przechodzą na pokarm roślinny. Ich przewód pokarmowy wydłuża się, przekraczając 2-2,5-krotnie długość ciała.


Ciekawostki

Amur w naszych wodach nie rozmnaża się. Ryba znajdująca się w wodach Polski pochodzi ze sztucznych zarybień.


Metody połowu                   
Praktycznie każda metoda na tą rybę jest dobra. Królują głównie metody gruntowei i spławikowe. Niemniej w historii wędkarstwa nie brakuje poświadczonych przypadków złowienia tej ryby na martwą rybkę czy też na spining.
Zestawy jeśli chodzi o metody spławikowe czy gruntowe to praktycznie kopie zestawów karpiowych. Istotną zmianą może być przypon, który musi być odporny na przetarcie o krawędzie pyska ryby. Z tego też względu ostatnimi czasy wędkarze stosują przypony z plecionek. Bardzo interesującą i skuteczną metodą jest metoda powierzchniowa z pływającą przynętą.

Przynęty

Przynęty roślinne: kukurydza, ziemniaki, kulki proteinowe.

Do pewnego czasu bardzo popularne były kłacza tataraku i pałki wodnej. Ze względu, że polskie przepisy o ochronie praktycznie nie stosuje się. Dobrze sprawdzają się truskawki, śliwki a nawet dojrzałe pomidory.

 
 
PRAWO

Okres ochronny: nie ma
Wymiar ochronny: nie ma
D
obowy limit połowu: 3 szt.
* razem z boleniem, karpiem, lipieniem, pstrągiem potokowym, sandaczem, szczupakiem, brzaną.

RADA WĘDKARSKA

Amur biały uważany jest za dobrą rybę sportową i konsumpcyjną, wędkarze chętnie więc zarybiają nim łowiska specjalne. Można go łowić na kukurydzę, ziemniaki lub inne przynęty roślinne.

 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego