- Koło PZW "ZŁOTY KARAŚ"

WITAMY na stronie Koła PZW "ZŁOTY KARAŚ" Przy MAHLE Behr w Ostrowie Wlkp. (Okręg KALISKI)
Idź do spisu treści

Menu główne:

ATLAS RYB 1
 
 

C E T R A

 
 
CETRA

Certa - (Vimba vimba)
Rodzina - Karpiowate (Cyprinidae)
Woda
- rzeka, ujście, jezioro

 
 

Budowa zewnętrzna
Wyciągnięte, bocznie ścieśnione ciało (jego wysokość mieści się cztery razy w długości), o wydłużonym, w formie nosa, mięsistym pysku i dolnym podkowiastym otworze gębowym. Dolna warga nie jest zrogowaciała. Wzdłuż linii bocznej 53-61 łusek. W płetwie grzbietowej 11, w odbytowej 20-25 promieni. Zęby gardłowe jednorzędowe, 5-5. Grzbiet ciemny, szary do niebieskawego. Boki jaśniejsze, srebrzyste. Brzuch biały. W okresie tarła samce przybierają "szatę godową". Ich głowa i górna część ciała stają się czarne, aksamitnie lśniące. Strona brzuszna jest koloru pomarańczowego do czerwonawego. Płetwy parzyste i odbytowa czarne. Pysk czarny do niebieskoczamego. Długość 20-35 cm, maksymalnie 50 cm.

Występowanie

Wolno płynące wody o piaszczystym lub mulistym podłożu oraz żyzne, nizinne jeziora. Forma podstawowa (Vimba vimba vimba) zamieszkuje zlewisko Morza Północnego i Bałtyku (niegdyś wstępująca do Wisły populacja była bardzo liczna). Tworzy cztery podgatunki: Vimba vimba bergi (dolny bieg Bohu), Vimba vimba carinata (Dunaj do Kubania), Vimba vimba persa (Morze Kaspijskie, dolny bieg Wołgi), Vimba vimba tenella (rzeki Krymu, Kubań, do zachodniej części Kraju Zakaukaskiego). Certa jeziorowa (Vimba elongata) występuje w jeziorach południowej Bawarii i górnej Austrii. Vimba melanops żyje w północnych dopływach Morza Egejskiego.

Tryb życia

Stadna ryba, w ciepłych miesiącach zwykle przebywająca w płytkich przybrzeżnych partiach wody. Tarło - maj do czerwca. Ikra składana w płytkich miejscach, blisko brzegu. Przedstawiony opis życia dotyczy populacji osiadłych, nie opuszczających rzeki. Forma podstawowa Vimba vimba vimba jest rybą wędrówną. Żerowiska jej znajdują się w przybrzeżnych słonawych wodach morskich, skąd ryby podejmują wędrówkę rozrodczą do rzek. Tarliska znajdują się w płytkich odcinkach rzek o przejrzystej wodzie, kamienisto-żwirowym dnie i silnym prądzie wody. Dla populacji wiślanej tarliskami były karpackie dopływy Wisły (San, Wisłok, Wisłoka, Dunajec, Raba). By do nich dotrzeć, ryby wstępowały do Wisły już od sierpnia do października w roku poprzedzającym tarło (od połowy maja do pierwszych dni lipca). Młode ryby w pierwszych miesiącach życia przebywają w rejonie swych narodzin. Następnie rozpoczynają wędrówkę do morza, w ślad za powracającymi doń po tarle dorosłymi osobnikami.

Odżywianie

Małe zwierzęta denne.
Żywią się przede wszystkim bezkręgowacami wodnymi : ślimaki, małże oraz larwy ochotkowatych oraz innymi jak zooplanktonem,glonami i ikrą .Najlepiej żeruje w okresie od lata do jesieni. W czasie wędrówki na tarło praktycznie nie żeruje oraz od października.

Ciekawostki

Inne, czasami całkowicie zapomniane nazwy certy to
- podluskwa, cyrka, cyrta, czarownica, czwyrka, czyrwka, kobyła, podluskwa, podusta.

Metoda połowu

N
ajlepiej łowi się certy feederem oraz picker oraz klasyczna przepływnaka denna luz lekko nad dnem.

Przynęty

B
ezkonkurencyjny biały robak ale także czerwone robaczki ochotki a także inne robaczki żyjące w wodzie. Z przynęt roślinnych to płatki owsiane najlepsze także do nęcenia cert, glony a także ciasta.

 
 
PRAWO

Wymiar ochronny: do 30 cm *
Okres ochronny: od 1 stycznia do 30 czerwca **
Inne limity: 5 szt
Zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb PZW dobowy limit połowu (łącznie z świnką).
Uwagi:
* Wymiar obowiązuje także w wodach morskich.
** W rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia - od dnia 1.IX do 30.Xi; w rzece Wiśle powyżej zapory we Włocławku i w pozostałych rzekach - od 1.I do 30.VI.

RADA WĘDKARSKA

Certa jest jedyną naszą rodzimą rybą karpiowatą, która żyje w słonych wodach nadmorskich zalewów i która, jak trocie i łososie, na tarło wędruje w górę rzek.

 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego