Menu główne:
J A Z G A R Z
Jazgarz -
Rodzina -
Woda -
Opis
Dorosły jazgarz osiąga 15 czasami 20 cm długości, rzadko więcej. Tak jak wspominałem kształtem przypomina okonia a różni się barwą. Jest zielonkawy z szarymi lub brązowymi plamkami. Tak jak u okonia ciało pokrywają drobne i szorstkie łuski mocno osadzone w skórze. Jeśli chodzi o płetwy to ma dwie grzbietowe połączone ze sobą. Płetwy brzuszne są położone w dolnej części ciała, tuż za nasadą płetw piersiowych, ogonowa jest nakrapiana ciemnymi plamkami. Na grzbiecie i przy pokrywie skrzelowej posiada ostre kolce. Pysk jazgarza niby mały ale z możliwościami połknięcia naprawdę dużej przynęty, jest uzbrojony w liczne drobne ząbki.
Odżywianie
Mimo tego, że ma cechy prawdziwego drapieżnika to w menu jazgarza znajdziemy przede wszystkim różne robale i robaczki, larwy komarów oraz ochotkowatych a także poczwarki muchówek, kiełże oraz larwy jętek. Zjada również ikrę innych gatunków ryb.
Występowanie
Jazgarz żyje niemal we wszystkich wodach Polski. Co prawda stroni od rwących górskich potoków ale nizinne rzeki, starorzecza i jeziora w pełni mu odpowiadają. Jazgarze lubią żerować w przydennych partiach wody, bez silnego uciągu. Podobnie jak okonie są to ryby stadne i chętnie przebywają we wzajemnym towarzystwie.
Metody połowu
Jazgarz jest częstym i niepożądanym przyłowem podczas wędkowania metodą spławikową jak i gruntową.
Przynęty
Rosówka, ochotka, pinka, czerwony lub biały robak.
Okres ochronny: nie ma
Wymiar ochronny: nie ma