- Koło PZW "ZŁOTY KARAŚ"

WITAMY na stronie Koła PZW "ZŁOTY KARAŚ" Przy MAHLE Behr w Ostrowie Wlkp. (Okręg KALISKI)
Idź do spisu treści

Menu główne:

ATLAS RYB 1
 
 

K L E Ń

 
 
KLEŃ

Kleń - (Leuciscus cephalus)
Rodzina - Karpiowate (Cyprinidae)
Woda
- strumień, rzeka, ujście, jezioro
*   Jedna z najpospolitszych ryb naszych wód płynących
*  Z wiekiem staje się drapieżnikiem
*  
Ciemne obwódki łusek tworzą na ciele siatkowaty wzór

 
 

Budowa zewnętrzna
Ciało wrzecionowate, w przekroju prawie okrągłe, głowa szeroka, masywna. Szeroki otwór gębowy. Łuski duże i grube. 44-46 wzdłuż linii bocznej. W płetwie grzbietowej 11-12 promieni, w odbytowej jest ich 10-12. Zewnętrzna krawędź tej płetwy wypukła. Zęby gardłowe dwurzędowe, 2.5-5.2. Grzbiet brązowoszary z zielonkawym połyskiem, boki srebrzyste, często złociście lśniące. Brzuch białawy. Płetwy brzuszne i odbytowa czerwone. Łuski są ciemno obramowane (rysunek sieci). Długość 30-40 cm, maksymalnie do 60 cm.

Występowanie

Szeroko rozprzestrzeniony w płynących wodach Europy (od Półwyspu Iberyjskiego do Uralu) i Azji Przedniej. Rzadziej występuje w jeziorach. Z rzek zlewiska Morza Śródziemnego (Hiszpania, południowa Francja, Włochy, Grecja) znanych jest 7 podgatunków tej ryby. Blisko spokrewnionymi gatunkami są: występujący w zlewisku Morza Kaspijskiego Leuciscus agdamicus, w Turcji Leuciscus berak i Leuciscus cephaloides, a w Syrii Leuciscus lepidus.

Tryb życia

Odporna, pospolicie występująca, stadna ryba. Starsze osobniki prowadzą samotny tryb życia. Tarło od kwietnia do czerwca. U samców pojawia się w tym okresie drobna wysypka tarłowa. Kleista ikra o średnicy 1,5 mm (około 45000 sztuk na kilogram ciężaru ciała samicy) przyczepia się do kamieni i wodnych roślin. Okres inkubacji trwa około jednego tygodnia. Samce uzyskują dojrzałość płciową najczęściej po trzecim, samice zaś po czwartym roku życia. Po złożeniu ikry klenie spływają z tarlisk do głębszych miejsc, gdzie występują partie spokojnej oraz szybko płynącej wody. W ciągu dnia klenie stoją w głębokich dołach, pod nawisami brzegowymi i zwieszającymi się nadbrzeżnymi gałęziami. Te płochliwe ryby, przebywają w strefie otwartej wody, reagują ucieczką w głębinę na każdy nawet najmniejszy ruch w polu ich widzenia; wkrótce jednak ponownie pojawiają się pod jej powierzchnią.

Odżywianie

W wieku młodzieńczym robaki, skorupiaki, mięczaki, larwy owadów i owady z powietrza. Duże osobniki zjadają głównie małe ryby, żaby, przechodzące wylinkę raki a także drobne ssaki.

Ciekawostki

Inne, czasami całkowicie zapomniane nazwy klenia to... biełucha, biały jelec, ześnioczek, paruch, paryj, jedlica, klan, klanek, kleniak, kliniak, klin, klonik, lalczyk, lalec, ześnioczek oraz żabiak, kliń.


Metody połowu
Kleń z powodzeniem łowiony jest na spinning (chyba najczęściej na tę metodę), grunt, oraz spławik.

Przynęty

Do połowu klenia stosujemy przynęty naturalne: rosówki, czerwone robaki, pijawki, białe robaki, pinki, kukurydzę, groch, pszenicę, wiśnie, czereśnie i mirabelki
Sztuczne przynęty: woblerki, małe obrotówki (00-2), twisterki.

 
 
 
PRAWO

Wymiar ochronny: do 25 cm
Okres ochronny: brak
Inne limity: 10 szt
Zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb PZW

dobowy limit połowu (łącznie z jaziem).

 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego