- Koło PZW "ZŁOTY KARAŚ"

WITAMY na stronie Koła PZW "ZŁOTY KARAŚ" Przy MAHLE Behr w Ostrowie Wlkp. (Okręg KALISKI)
Idź do spisu treści

Menu główne:

ATLAS RYB 1
 
 

K R Ą P

 
 
KRĄP

Krąp - (Blicca bjoerkna)
Rodzina - Karpiowate (Cyprinidae)
Woda
- rzeka, ujście, jezioro, staw
*    Uderzająco duże oczy
*   Bardzo podobny do leszcza
*  Pospolita, plastyczna ekololgicznie ryba

 
 

Budowa zewnętrzna
Wysoko wygrzbiecone, bocznie silnie ścieśnione ciało o tępym pysku i częściowo dolnym otworze gębowym. Średnica oka większa lub równa długości pyska. Wzdłuż linii bocznej 44 do 50 łusek. W płetwie grzbietowej 11, w odbytowej 22-26 promieni. Płetwy piersiowe nie sięgają do nasady płetw brzusznych. Zęby gardłowe dwurzędowe, 1 (2,3). 5-5(3.2) l. Grzbiet zielonoszary do zielonoczarnego; boki jaśniejsze. Strona brzuszna biaława do czerwonawej, srebrzyście lśniąca. Płetwy ciemnoszare. Nasada płetw piersiowych i brzusznych czerwonawa. Długość ciała 20-30, maksymalnie 35 cm.

Występowanie

Silnie zarośnięte roślinnością nizinne jeziora oraz wolno płynące większe rzeki na północ od Pirenejów i Alp, od Francji do Uralu. Dopływy Morza Czarnego i Morza Azowskiego (Dunaj do Rionu), zlewisko Morza Kaspijskiego.

Tryb życia

Ryba stadna, przebywająca zazwyczaj w pobliżu dna, w silnie zarośniętych przybrzeżnych partiach wody. Często towarzyszy stadom leszcza (Abramis brama). Jedynie na zimowanie ciągnie do spokojnych, głębokich miejsc (np.: w starorzeczach). Tarło - maj do czerwca. U samców występuje w tym okresie bardzo drobna, słaba wysypka tarłowa. Ikra składana jest stadnie wśród przybrzeżnej, podwodnej roślinności. Jasnożółta ikra o średnicy 2 mm (11 000 do 82 000, u krąpia z Wołgi do 109 000) przyczepia się do roślin wodnych. Młode ryby rosną bardzo wolno, jednak w wieku 3-5 lat, przy długości 10-12 cm, osiągnąć mogą dojrzałość płciową.

Odżywianie

Małe zwierzęta denne oraz części roślin.

Ciekawostki

Inne, czasami całkowicie zapomniane nazwy krąpia to... podleszczak, podleszczyk, picuś, klapka i klepka.

 
 
 
PRAWO

Zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb PZW
nie posiada wymiaru, ani okresu ochronnego.

 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego